TDCF250G151J1GV001T
Manufacturer Part Number:
TDCF250G151J1GV001T
Manufacturer/Brand:
Johanson Dielectrics, Inc.
Part of Description:
CAP CER 150PF 25V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
150 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.025" (0.64mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
25V