T55B476M6R3C0150
Manufacturer Part Number:
T55B476M6R3C0150
Manufacturer/Brand:
Vishay / Sprague
Part of Description:
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 1411
Stock Condition:
1,477
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm @ 100kHz
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.083" (2.10mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
6.3 V