TCJB686M006R0055
Manufacturer Part Number:
TCJB686M006R0055
Manufacturer/Brand:
KYOCERA AVX
Part of Description:
CAP TANT POLY 68UF 6.3V 1411
Stock Condition:
8,118
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm @ 100kHz
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.083" (2.10mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1411 (3528 Metric), 1210
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
6.3 V