AWG28-37/F/300
Manufacturer Part Number:
AWG28-37/F/300
Part of Description:
CBL RIBN 37COND 0.05 MULTI 50'
Conductor Strand :
7 Strands / 36 AWG
Jacket Color :
Multiple
Length :
50.0' (15.24m)
Number of Conductors :
37
Operating Temperature :
105°C
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Ribbon Thickness :
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width :
1.850" (46.99mm)
Voltage :
300 V
Wire Gauge :
28 AWG