300-30-40-GR-0250F
Manufacturer Part Number:
300-30-40-GR-0250F
Manufacturer/Brand:
CnC Tech
Part of Description:
CBL RIBN 40COND 0.025 GRAY 50'
Manufacturer :
CnC Tech
Product Category :
Flat Ribbon Cables
Cable Type :
Flat Cable
Conductor Strand :
7 Strands / 38 AWG
Features :
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket Color :
Gray
Length :
50.0' (15.24m)
Number of Conductors :
40
Operating Temperature :
105°C
Pitch :
0.025" (0.64mm)
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 2678
Ribbon Thickness :
0.026" (0.66mm)
Ribbon Width :
1.000" (25.40mm)
Shielding :
Unshielded
Voltage :
150 V
Wire Gauge :
30 AWG