MIN02-002C4R3D-F
Manufacturer Part Number:
MIN02-002C4R3D-F
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier Electronics
Part of Description:
CAP PTFE 4.3PF 0.5PF 300V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
4.3 pF
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Features :
RF, High Frequency
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
Nonstandard SMD
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.218" L x 0.400" W (5.54mm x 10.16mm)
Tolerance :
±0.5pF
Voltage - Rated :
300 V