TDCF500G100J1GV001T
- Manufacturer Part Number:
- TDCF500G100J1GV001T
- Manufacturer/Brand:
- Johanson Dielectrics, Inc.
- Part of Description:
- CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0402
- Manufacturer :
- Johanson Dielectrics, Inc.
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 10 pF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 0402 (1005 Metric)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
- Temperature Coefficient :
- C0G, NP0
- Thickness (Max) :
- 0.025" (0.64mm)
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage - Rated :
- 50V