C1812X7R102-223MNE
Manufacturer Part Number:
C1812X7R102-223MNE
Manufacturer/Brand:
Venkel LTD
Part of Description:
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1812
Stock Condition:
29,500
Manufacturer :
Venkel LTD
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.022 µF
Failure Rate :
Features :
High Voltage
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.180" L x 0.125" W (4.57mm x 3.17mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.110" (2.80mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
1000V (1kV)