VP4032K122R050
Manufacturer Part Number:
VP4032K122R050
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
VARISTOR 82V 1.2KA 2SMD JLEAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
6.5J
Features :
Maximum AC Volts :
50 V
Maximum DC Volts :
65 V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
90.2 V
Varistor Voltage (Min) :
73.8 V
Varistor Voltage (Typ) :
82 V