VP3225K101R040
Manufacturer Part Number:
VP3225K101R040
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
VARISTOR 68V 100A 2SMD JLEAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
Current - Surge :
100 A
Energy :
2.2J
Features :
Maximum AC Volts :
40 V
Maximum DC Volts :
56 V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
74.8 V
Varistor Voltage (Min) :
61.2 V
Varistor Voltage (Typ) :
68 V