AWG28-40/G-1/300-R
Manufacturer Part Number:
AWG28-40/G-1/300-R
Part of Description:
CBL RIBN 40COND 0.039 GRAY 50'
Conductor Strand :
7 Strands / 36 AWG
Jacket Color :
Gray
Length :
50.0' (15.24m)
Number of Conductors :
40
Operating Temperature :
-10°C ~ 105°C
Pitch :
0.039" (1.00mm)
Ribbon Thickness :
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width :
1.575" (40.00mm)
Voltage :
300 V
Wire Gauge :
28 AWG