SDV1608S5R5C030YPTF
Manufacturer Part Number:
SDV1608S5R5C030YPTF
Manufacturer/Brand:
Shenzhen Sunlord Electronics
Part of Description:
VARISTOR 38V 1A 0603
Manufacturer :
Shenzhen Sunlord Electronics
Product Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
3 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
1 A
Energy :
0.003J
Features :
Maximum AC Volts :
4 V
Maximum DC Volts :
5.5 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
38 V
Varistor Voltage (Min) :
31 V
Varistor Voltage (Typ) :
34.5 V