AV14K3225G402N
Manufacturer Part Number:
AV14K3225G402N
Manufacturer/Brand:
Stackpole Electronics, Inc.
Part of Description:
MLV, AUTO, 14V (Vrms), 10%, 3225
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
16 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
2 kA
Energy :
12.5J
Features :
Maximum AC Volts :
14 V
Maximum DC Volts :
16 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
3225 (8063 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
26.4 V
Varistor Voltage (Min) :
21.6 V
Varistor Voltage (Typ) :
24 V