20-005-100T
Manufacturer Part Number:
20-005-100T
Manufacturer/Brand:
Aries Electronics, Inc.
Part of Description:
DIP CABLE 20POS
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
Rectangular Cable Assemblies
Cable Termination :
Solder
Color :
Multiple, Ribbon
Connector Type :
DIP to DIP
Contact Finish :
Tin
Contact Finish Thickness :
200.0µin (5.08µm)
Features :
Length :
0.417' (127.00mm, 5.00")
Number of Positions :
20
Number of Rows :
2
Pitch - Cable :
0.050" (1.27mm)
Pitch - Connector :
0.100" (2.54mm)