CVH300K20B
Manufacturer Part Number:
CVH300K20B
Part of Description:
MOV, 300V (Vrms), 10%, 20mm
Capacitance @ Frequency :
850 pF @ 1 kHz
Energy :
380J
Features :
Maximum AC Volts :
300 V
Maximum DC Volts :
385 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max) :
517 V
Varistor Voltage (Min) :
423 V
Varistor Voltage (Typ) :
470 V