CVH275K20T
Manufacturer Part Number:
CVH275K20T
Manufacturer/Brand:
Stackpole Electronics, Inc.
Part of Description:
MOV, 275V (Vrms), 10%, 20mm
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
900 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
12 kA
Energy :
330J
Features :
Maximum AC Volts :
275 V
Maximum DC Volts :
350 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
473 V
Varistor Voltage (Min) :
387 V
Varistor Voltage (Typ) :
430 V