AV20K1812T801N
Manufacturer Part Number:
AV20K1812T801N
Manufacturer/Brand:
Stackpole Electronics, Inc.
Part of Description:
MLV, AUTO, 20V (Vrms), 10%, 1812
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
3.3 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
800 A
Energy :
3J
Features :
Maximum AC Volts :
20 V
Maximum DC Volts :
26 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
36.3 V
Varistor Voltage (Min) :
29.7 V
Varistor Voltage (Typ) :
33 V