AWG28-10/G-1/300-R
Manufacturer Part Number:
AWG28-10/G-1/300-R
Part of Description:
CBL RIBN 10COND 0.039 GRAY 100'
Conductor Strand :
7 Strands / 36 AWG
Jacket Color :
Gray
Length :
100.0' (30.48m)
Number of Conductors :
10
Operating Temperature :
-10°C ~ 105°C
Pitch :
0.039" (1.00mm)
Ribbon Thickness :
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width :
0.394" (10.00mm)
Voltage :
300 V
Wire Gauge :
28 AWG