ZV50K1206T121N
Manufacturer Part Number:
ZV50K1206T121N
Manufacturer/Brand:
Stackpole Electronics, Inc.
Part of Description:
MLV, 50V (Vrms), 10%, 1206 120A
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
340 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
120 A
Energy :
0.8J
Features :
Maximum AC Volts :
50 V
Maximum DC Volts :
65 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
90.2 V
Varistor Voltage (Min) :
73.8 V
Varistor Voltage (Typ) :
82 V