100B7R5CT500XT1K
Manufacturer Part Number:
100B7R5CT500XT1K
Manufacturer/Brand:
American Technical Ceramics
Part of Description:
CAP CER 7.5PF 500V P90 1111
Stock Condition:
5,722
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Capacitance :
7.5 pF
Failure Rate :
Features :
High Q, Low Loss, Low ESL
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1111 (2828 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Temperature Coefficient :
P90
Thickness (Max) :
0.102" (2.59mm)
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated :
500V