100A0R2BT150XT
Manufacturer Part Number:
100A0R2BT150XT
Manufacturer/Brand:
American Technical Ceramics
Part of Description:
CAP CER 0.2PF 150V P90 0505
Stock Condition:
4,441
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Capacitance :
0.2 pF
Failure Rate :
Features :
High Q, Low Loss, Low ESL
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Temperature Coefficient :
P90
Thickness (Max) :
0.057" (1.45mm)
Tolerance :
±0.1pF
Voltage - Rated :
150V