700A121JW150XT1K
Manufacturer Part Number:
700A121JW150XT1K
Manufacturer/Brand:
American Technical Ceramics
Part of Description:
CAP CER 120PF 150V C0G/NP0 0505
Stock Condition:
4,867
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Capacitance :
120 pF
Failure Rate :
Features :
Low ESL
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.057" (1.45mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
150V