ZV40K2220T102N
Manufacturer Part Number:
ZV40K2220T102N
Manufacturer/Brand:
Stackpole Electronics, Inc.
Part of Description:
VARISTOR 68V 1KA 2220
Stock Condition:
108
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
Current - Surge :
1 kA
Energy :
9.2J
Features :
Maximum AC Volts :
40 V
Maximum DC Volts :
56 V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
74.8 V
Varistor Voltage (Min) :
61.2 V
Varistor Voltage (Typ) :
68 V