600F0R1AT250T
Manufacturer Part Number:
600F0R1AT250T
Manufacturer/Brand:
American Technical Ceramics
Part of Description:
CAP CER 0.1PF 250V C0G/NP0 0805
Stock Condition:
54,738
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Capacitance :
0.1 pF
Failure Rate :
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.051" (1.30mm)
Tolerance :
±0.05pF
Voltage - Rated :
250V