600S120JT250XT
Manufacturer Part Number:
600S120JT250XT
Manufacturer/Brand:
American Technical Ceramics
Part of Description:
CAP CER 12PF 250V C0G/NP0 0603
Stock Condition:
13,273
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Capacitance :
12 pF
Failure Rate :
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.035" (0.89mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
250V