VC08LC18A500RP
Manufacturer Part Number:
VC08LC18A500RP
Manufacturer/Brand:
KYOCERA AVX
Part of Description:
VARISTOR 30A 0805
Stock Condition:
26,347
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
50 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
30 A
Energy :
0.1J
Features :
Maximum AC Volts :
14 V
Maximum DC Volts :
18 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
40 V
Varistor Voltage (Min) :
25 V