AVR-M1608C270KT6AB
Manufacturer Part Number:
AVR-M1608C270KT6AB
Manufacturer/Brand:
TDK Corporation
Part of Description:
VARISTOR 27V 48A 0603
Stock Condition:
19,192
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
430 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
48 A
Energy :
0.1J
Features :
Maximum AC Volts :
Maximum DC Volts :
19 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
30 V
Varistor Voltage (Min) :
24 V
Varistor Voltage (Typ) :
27 V