AMCV-0402-180-C101N-T
Manufacturer Part Number:
AMCV-0402-180-C101N-T
Manufacturer/Brand:
Abracon
Part of Description:
VARISTOR 25V 20A 0402
Stock Condition:
21,785
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
100 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
20 A
Energy :
0.05J
Features :
Maximum AC Volts :
12.7 V
Maximum DC Volts :
18 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
28 V
Varistor Voltage (Min) :
22 V
Varistor Voltage (Typ) :
25 V