AWG28-30/F/300
Manufacturer Part Number:
AWG28-30/F/300
Part of Description:
CBL RIBN 30COND 0.05 MULTI 10'
Conductor Strand :
7 Strands / 36 AWG
Jacket Color :
Multiple
Length :
10.0' (3.05m)
Number of Conductors :
30
Operating Temperature :
105°C
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Ribbon Thickness :
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width :
1.500" (38.10mm)
Voltage :
300 V
Wire Gauge :
28 AWG