SJ-2504A-SMT-TR
Manufacturer Part Number:
SJ-2504A-SMT-TR
Manufacturer/Brand:
CUI Devices
Part of Description:
AUDIO JACK, 2.5 MM, RT, 4 CONDUC
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
Audio Connectors
Actual Diameter :
0.102" (2.60mm)
Connector Type :
Phone Jack
Features :
Board Guide
Gender :
Female
Industry Recognized Mating Diameter :
2.50mm (0.094", 3/32", Sub Mini, Miniature) - Headphone
Insulation Color :
Black
Internal Switch(s) :
Does Not Contain Switch
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions/Contacts :
4 Conductors, 4 Contacts
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C