VPDD202G101J1GV001E
Manufacturer Part Number:
VPDD202G101J1GV001E
Manufacturer/Brand:
Johanson Dielectrics, Inc.
Part of Description:
CAP CER 100PF 2KV C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
100 pF
Failure Rate :
Features :
High Voltage
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.125" L x 0.062" W (3.17mm x 1.57mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.067" (1.70mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
2000V (2kV)