EMDR101W474M1GV001E
Manufacturer Part Number:
EMDR101W474M1GV001E
Manufacturer/Brand:
Johanson Dielectrics, Inc.
Part of Description:
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1812
Stock Condition:
31,832
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Bypass, Decoupling
Capacitance :
0.47 µF
Failure Rate :
Features :
Low ESL (X2Y)
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.174" L x 0.125" W (4.42mm x 3.18mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.090" (2.29mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
100V