SFT44S40-5K391E-F
- Manufacturer Part Number:
- SFT44S40-5K391E-F
- Part of Description:
- CAP ARRAY 5UF/40UF 440V RADIAL
- Capacitance :
- 5µF, 40µF
- Height - Seated (Max) :
- 4.030" (102.36mm)
- Package / Case :
- Radial, Can - 3 Lead
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 2.120" Dia (53.85mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 440 V