SFD37S70-5K491E-F
- Manufacturer Part Number:
- SFD37S70-5K491E-F
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part of Description:
- CAP ARRAY 5UF/70UF 370V RADIAL
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Product Category :
- Capacitor Networks, Arrays
- Capacitance :
- 5µF, 70µF
- Circuit Type :
- Bussed
- Dielectric Material :
- Polypropylene (PP) Film, Metallized
- Height - Seated (Max) :
- 5.030" (127.76mm)
- Mounting Type :
- Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
- Number of Capacitors :
- 2
- Package / Case :
- Radial, Can
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 2.120" Dia (53.85mm)
- Supplier Device Package :
- Temperature Coefficient :
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 370 V