SFC37S40-10K391E-F
Manufacturer Part Number:
SFC37S40-10K391E-F
Part of Description:
CAP ARRAY 10UF/40UF 370V RADIAL
Capacitance :
10µF, 40µF
Height - Seated (Max) :
4.030" (102.36mm)
Size / Dimension :
2.120" Dia (53.85mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
370 V