C0402C0G500-331FNP-CT
Manufacturer Part Number:
C0402C0G500-331FNP-CT
Manufacturer/Brand:
Venkel LTD
Part of Description:
CAP CER 50V C0G/NP0 0402
Stock Condition:
9,785
Manufacturer :
Venkel LTD
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50V