CMPX154K301L150B-18X14.5X8.5
Manufacturer Part Number:
CMPX154K301L150B-18X14.5X8.5
Manufacturer/Brand:
Trigon Components
Part of Description:
CMPX-X1 FILM CAP 0.15UF 10%
Manufacturer :
Trigon Components
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.15 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.591" (15.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X1
Size / Dimension :
0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
300V