RTK-35V101MH11GU-RRD
Manufacturer Part Number:
RTK-35V101MH11GU-RRD
Manufacturer/Brand:
Elna America
Part of Description:
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Manufacturer :
Elna America
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.3Ohm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Impedance :
550 mOhms
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
102 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
78.54 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
35 V