0603G500X104KCT
- Manufacturer Part Number:
- 0603G500X104KCT
- Manufacturer/Brand:
- Frontier Electronics
- Part of Description:
- CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603
- Manufacturer :
- Frontier Electronics
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 0.1 µF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- Temperature Coefficient :
- X7R
- Thickness (Max) :
- 0.034" (0.87mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 50V