0402B102K500HI
Manufacturer Part Number:
0402B102K500HI
Manufacturer/Brand:
Aillen
Part of Description:
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402
Manufacturer :
Aillen
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1000 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.020" (0.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V