C1608X8R1H333M080AE
Manufacturer Part Number:
C1608X8R1H333M080AE
Manufacturer/Brand:
TDK Corporation
Part of Description:
CAP CER 0.033UF 50V X8R 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
0.033 µF
Failure Rate :
Features :
Soft Termination
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient :
X8R
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50V