AWG28-20/F-1/300
Manufacturer Part Number:
AWG28-20/F-1/300
Part of Description:
CBL RIBN 20COND 0.039 MULT 300'
Stock Condition:
4
Conductor Strand :
7 Strands / 36 AWG
Jacket Color :
Multiple
Length :
300.0' (91.44m)
Number of Conductors :
20
Operating Temperature :
-10°C ~ 105°C
Pitch :
0.039" (1.00mm)
Ribbon Thickness :
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width :
0.787" (20.00mm)
Voltage :
300 V
Wire Gauge :
28 AWG