0801-040-X5U0-222M
Manufacturer Part Number:
0801-040-X5U0-222M
Manufacturer/Brand:
CTS Corporation
Part of Description:
CAP CER 2200PF 500V X5U RADIAL
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2200 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
0.250" (6.35mm)
Lead Style :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.350" Dia (8.89mm)
Temperature Coefficient :
X5U
Thickness (Max) :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
500V