800-12-32D-RE-0004F
Manufacturer Part Number:
800-12-32D-RE-0004F
Manufacturer/Brand:
CnC Tech
Part of Description:
CORD 12AWG IEC320C20 - 320C19 4'
Manufacturer :
CnC Tech
Product Category :
Power, Line Cables and Extension Cords
1st Connector :
IEC 320-C20
2nd Connector :
IEC 320-C19
Approval Agency Marking :
CSA, cUL, UL
Approved Countries :
Canada, United States
Color :
Red
Cord Type :
SJT
Current Rating (Amps) :
20A
Features :
Length :
4.00' (1.22m)
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
105°C
Product Status :
Obsolete
Shielding :
Unshielded
Style :
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Voltage Rating :
250V
Wire Gauge :
12 AWG