PWCD-C13C14-13A-03F-BLK
Manufacturer Part Number:
PWCD-C13C14-13A-03F-BLK
Manufacturer/Brand:
UNC GROUP
Part of Description:
CORD C13 - C14 16AWG BLACK 3FT
Stock Condition:
734
Manufacturer :
UNC GROUP
Product Category :
Power, Line Cables and Extension Cords
1st Connector :
IEC 320-C13
2nd Connector :
IEC 320-C14
Approval Agency Marking :
UL
Approved Countries :
United States
Color :
Black
Cord Type :
SJT
Current Rating (Amps) :
13A
Features :
Length :
3.00' (914.4mm)
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
105°C
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Style :
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Voltage Rating :
250V
Wire Gauge :
16 AWG