PWCD-515PC13-10A-06F-RED
Manufacturer Part Number:
PWCD-515PC13-10A-06F-RED
Manufacturer/Brand:
UNC GROUP
Part of Description:
CORD 5/15P - C13 18AWG RED 6FT
Stock Condition:
124
Manufacturer :
UNC GROUP
Product Category :
Power, Line Cables and Extension Cords
1st Connector :
NEMA 5-15P
2nd Connector :
IEC 320-C13
Approval Agency Marking :
UL
Approved Countries :
United States
Color :
Red
Cord Type :
SVT
Current Rating (Amps) :
10A
Features :
Length :
6.00' (1.83m)
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
105°C
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Style :
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Voltage Rating :
125V
Wire Gauge :
18 AWG