PWCD-L530PL530R-30A-10F-BLK
Manufacturer Part Number:
PWCD-L530PL530R-30A-10F-BLK
Manufacturer/Brand:
UNC GROUP
Part of Description:
CORD L5/30P - L5/30R 10AWG 10FT
Manufacturer :
UNC GROUP
Product Category :
Power, Line Cables and Extension Cords
1st Connector :
NEMA L5-30P
2nd Connector :
NEMA L5-30R
Approval Agency Marking :
cUL, UL
Approved Countries :
Canada, United States
Color :
Black
Cord Type :
SJT
Current Rating (Amps) :
30A
Features :
Locking
Length :
10.00' (3.05m)
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
Product Status :
Active
Shielding :
Style :
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Voltage Rating :
125V
Wire Gauge :
10 AWG