AK500/16-OE-11-0.5
Manufacturer Part Number:
AK500/16-OE-11-0.5
Manufacturer/Brand:
ASSMANN WSW Components
Part of Description:
CORD 16AWG 320C14 - C13 1.64'
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
Power, Line Cables and Extension Cords
1st Connector :
IEC 320-C14
2nd Connector :
IEC 320-C13
Approval Agency Marking :
UL
Approved Countries :
United States
Color :
Black
Cord Type :
SJT
Current Rating (Amps) :
13A
Features :
Length :
1.64' (500.0mm)
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
60°C
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Style :
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Voltage Rating :
125V
Wire Gauge :
16 AWG