800-18-3-2-SPT2-BL-00200-1
- Manufacturer Part Number:
- 800-18-3-2-SPT2-BL-00200-1
- Manufacturer/Brand:
- CnC Tech
- Part of Description:
- CORD 18AWG NEMA 1-15P - C7 6.56'
- Manufacturer :
- CnC Tech
- Product Category :
- Power, Line Cables and Extension Cords
- 1st Connector :
- NEMA 1-15P
- 2nd Connector :
- IEC 320-C7
- Approval Agency Marking :
- cUL, UL
- Approved Countries :
- Canada, United States
- Color :
- Black
- Cord Type :
- SPT-2
- Current Rating (Amps) :
- 7A
- Features :
- Length :
- 6.56' (2.00m)
- Number of Conductors :
- 2
- Operating Temperature :
- 105°C
- Product Status :
- Active
- Shielding :
- Unshielded
- Style :
- Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
- Voltage Rating :
- 125V
- Wire Gauge :
- 18 AWG