AK500/14-OE-5-1.5
- Manufacturer Part Number:
- AK500/14-OE-5-1.5
- Manufacturer/Brand:
- ASSMANN WSW Components
- Part of Description:
- CORD 14AWG NEMA5-15P - CBL 4.92'
- Stock Condition:
- 62
- Manufacturer :
- ASSMANN WSW Components
- Product Category :
- Power, Line Cables and Extension Cords
- 1st Connector :
- NEMA 5-15P
- 2nd Connector :
- Cable
- Approval Agency Marking :
- UL
- Approved Countries :
- United States
- Color :
- Black
- Cord Type :
- SJT
- Current Rating (Amps) :
- 18A
- Features :
- Length :
- 4.92' (1.50m)
- Number of Conductors :
- 3
- Operating Temperature :
- 60°C
- Product Status :
- Active
- Shielding :
- Shielded
- Style :
- Male Pins (Blades) to Leads
- Voltage Rating :
- 125V
- Wire Gauge :
- 14 AWG